Z Ledče k Foglarovi ...

08.03.2019

Chceme si dnes vyrazit jen tak na nějakou procházku... Takový to, udělat si hlad před obědem, jinde než ve Zruči, kde chodíme pořád, ale zase ne moc daleko na dojezd..

Volíme Ledeč nad Sázavou a procházku podél Sázavy k tolik známé Sluneční zátoce.. To je pro mě totiž z dětství a dob povinné četby silný pojem, ještě dnes si vybavuju, co všechno Foglarovi Hoši od Bobří řeky prováděli a jak jsem jim jako malá ta dobrodružství a kamarádství záviděla..

Je pátek dopoledne, navíc dost chladný začátek března, takže se nemusíme bát žádného davu. Parkujeme na ulici Pod Hájem, v mapě toto parkoviště není, ale je to místo hned vedle ikony Odpočinkové místo. Je tady informační cedule a velká plocha k parkování.

Jdeme po červené turistické značce až k rozcestí U Lomu a tady se napříč směrovkám rozhodujeme pokračovat s kočárkem po pohodlné asfaltce místo lesní cesty.. Tak uvidíme, kam dojdeme Po cca dvou kilometrech krásné cesty přicházíme k oplocenému táborovému areálu. Vytahujeme mapy.cz a parkujeme kočárek kus dál od cesty v lese. Areál musíme obejít a za lesem už budeme na místě. Bylo to tedy kratší než jsem čekala a také mě zklamalo, jak ta slavná Sluneční zátoka vypadá... 

Od dob Foglarovy tvorby se tudy bohužel přehnala hojná výstavba, kdy ne úplně každý pochopil, že by si měl kolem své stavby, umístěné na takto významném místě, alespoň jednou za čas uklidit. Také se přehnala kůrovcová kalamita a tak při pohledu na skály za kolejemi kdysi hrdě hustolesé je mi nyní do breku... No a o tom, že přímo u pamětní desky J. Foglara bylo takové množství odpadků a střepů, že jsme se raději hned otočili a vydali nazpět, raději ani více psát nechci...

Takže za mě... Procházka dobrý, výhledy také dobrý, pro děti les, místy hóódně strmý les, taktéž dobrý, ale samotné místo Sluneční zátoky nic moc.. Tedy spíše nic. Budu si myslet, že město Ledeč horlivě vyřizuje dotace na zlepšení podmínek tohoto místa a v budoucnu si to určitě přijedu zkontrolovat..