Ježíškova vnoučata - druhý ročník :-)

10.12.2018

Nachystáno, připraveno a vyrážíme :-)

Druhý ročník Ježíškových vnoučat- úžasná akce pro naše staroušky, aby Vánoce byly Vánoce..

Vše organizuje Český rozhlas Radiožurnál, tam ta myšlenka vznikla, tedy přesně paní Olga Štrejbarová je jejím otcem, tedy matkou... Vymyslela, že si lidé v domovech pro seniory napíšou svá vánoční přání a ta se vyvěsí na webové stránky, kde je kdokoliv bude moci závazně splnit.

No první rok jsem v klidu poslala tři balíčky a bylo stále z čeho vybírat. Oproti tomu letos se za přáními jen zaprášilo :-) A ještě jedna věc se změnila, letos neposíláme, ale jedeme a to všichni !

První domov pro seniory je od nás vzdálený přes dvě hodiny jízdy, máme domluveno, že s dárky přijedeme po deváté hodině, kdy mají klienti po snídani volný čas. Takže vyrážíme velmi brzy, neb dochvilnost je výsadou králů. A já ačkoli nejsem žádná královna, tak i se třemi prťaty ráda chodím včas. Domov Rožďalovice se nachází mezi Jičínem, Nymburkem a Mladou Boleslaví a pak ještě míříme do druhého domova do Prahy. 

Děti vůbec netuší, co je čeká, co si od toho nadělování dárečků babičkám a dědečkům mají slibovat, ale strašně moc se těší :-)

Nakonec to bylo všechno strašně krásné a dojemné. Udělali jsme radost, ale nemyslím si, že jen těmi dárky, vděk jsem cítila hlavně z těch pár desítek minut našeho času, který jsme jim, ač cizím lidem věnovali..

Je mi z toho úzko, už na praxi v nemocnici a v odděleních dlouhodobě nemocných jsem těžce nesla, jak někteří staří lidé v Česku dožívají svůj život.. O značnou část z nich nemá nikdo zájem, nikdo je nenavštěvuje ani s nimi kromě personálu nemluví... Jak se tohle může stát??? Vždyť to kdysi byli úplně stejné děti, sestry, nebo bratrové, manželky, matky a otcové, tak jako jsme teď my... Kam se tedy ten jejich celý život vytratil?

Tyhle otázky neodpovím, mohu jen na chvíli přijít, být s nimi a rozbít tak na chvíli jejich denní rutinu..

A když k tomu přizvete i svoje děti, máte o další veledůležité téma k výchově přirozeně postaráno...