GRÁNICKÉ ÚDOLÍ VE ZNOJMĚ

10.02.2017

Kraj Jihomoravský

Tak jsme zase vyrazili, mé rodné město Znojmo miluju, ale dnes míříme do přírody. Naším cílem je Gránické údolí pod historickým centrem města Znojma.

Auto necháváme na parkovišti na ulici Koželužská, dnes jen pár spoluvýletníků, ale v jiném ročním období volné místo nenajdete. Hned vedle parkoviště se totiž nachází Muzeum motorismu, velmi doporučuju, pro děti 2+ a výše je to velmi zajímavé muzeum:-) Report o něm určitě bude.

Procházíme kolem Restaurace U obří hlavy, tu tedy také doporučuji, nevím zda se něco nezmění, ale v turistické sezóně je to krásná vodácká hospůdka a na čepu mívají vynikající Znojemské pivo. Dál míjíme Infocentrum, kde lze zakoupit veškeré materiály, mapy a případné suvenýry. Za budovou Vodní elektrárny Znojmo se konečně dostáváme do zeleně. Cesta je vedena jako cyklostezka, takže byste neměli mít problém i s méně outdoorovými kočárky-ostatně koukněte na nás :-D

Gránické údolí se nazývá kaňon oddělující obec Hradiště od historického centra Znojma. Je zde vybudován lesopark se sítí pěšin, zídek a vyhlídek na údolí-toť oficiální popis místa.

Hned u vstupu je dřevěná zvonička, za sebe mohu říct, že našim dětem by jako cíl výletu stačila klidně ona :-)Cest a pěšinek je tady v Gránicích velké množství, my jsme tentokrát zvolili Naučnou stezku S mlokem Gránickým údolím. Naše cesta kopíruje tok Gránického potoka, který je v tuto roční dobu krásně zamrzlý, což je pro děti velké lákadlo, v létě je to bezva osvěžení, ale dnes bych se vykoupat nechtěla.

Po cestě nás čekají různá vyřezávaná dřevěná zvířata, interaktivní tabule s pexesem, dětské hřiště, informační tabule, kde se dozvíte spoustu zajímavostí a vším vás provede mlok Hugo, prostě nádhera. Jsme tady brzy, takže ani počet běžců a cyklistů není omezující a my můžeme nechat děti volně běhat a užívat si všeho. Cesta pro nás končí lávkou u Spáleného mlýnu, kde přejdeme a ještě si vyzkoušíme interaktivní cedule s jedlými a nejedlými houbami, pak se pozvolna vracíme zpět, část cesty vede po druhém břehu a pak se napojuje tam, kde jsme přicházeli. Celý okruh má něco málo přes čtyři kilometry, na unavení dětí i rodičů pro nás zatím úplně akorát.

Musím tady pochválit město Znojmo, jak šikovně využívá dotací pro Národní park Podyjí, od dob mého dětství to tady krásně rozkvetlo, jen tak dál:-)

SHRNUTÍ:

terén: ROVINATÝ

kočárky: ANO

zastřešené místo na sváču: ANO

mapy: https://mapy.cz/s/bovalecuve