Myslím, že prenatální vývoj je dodnes, co do posouzení stavu psychické odolnosti jedince v dospělosti stále ještě velmi podceňován. Vliv pohody maminky v tomto dlouhém období se přímo úměrně podepisuje na pohodě dítěte a později dospělého člověka. Tedy aspoň na našem čtyřčlenném populačním vzorku mohu toto tvrzení potvrdit.

Usedavě pláču. Sedím s manželem na židli v ordinaci kliniky reprodukční medicíny a mám za sebou svou další životní zkušenost, bohužel v tomto případě zase nepříjemnou. Náš první pokus umělého oplodnění nám bohužel nevyšel. Právě jsme se to, navzdory prvotním kladným očekáváním, s konečnou platností, dozvěděli. Je mi 26.

Píšu a píšu a prsty mi běhají po QWERTZ klávesnici v ladných smyčkách. Přistihuji se, jak tančím po tlačítkách jako po klávesách piana, jako bych hrála můj milovaný jazz a tančila zároveň. Ten zvuk je dokonalý, zní tak krásně, úplně mě hladí uvnitř ucha až k mozku a je to skoro jako...

Sedíme v autě a míříme do Prahy, pracovně, každé ráno, už několik let. Myslím, že dnes ta hodinová cesta trvala jen několik minut. Čas jakoby nebyl. Stihli jsme probrat všechna aktuální témata, dění v našem okolí i plány pro naše další dny a možná i kousek dále. Někdy bych si jako dnes přála, aby byla Praha ještě aspoň o sto...

Pro 23

O vejci

I když v této době pravděpodobně prožívám slušné mateřské a životní vyhoření, tak tuhle radost si ráda dopřeju. Je to tvoření, je to šudlání těsta, je to voňavé a ještě k tomu ten velechutný výsledek.